Ofiara

Temat: Anna Kańtoch
" />Anna Kańtoch (ur. 28 grudnia 1976 w Katowicach) - polska pisarka fantasy, znana również pod pseudonimem Anneke. Ukończyła orientalistykę (specjalność: arabistyka) na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po studiach wróciła do Katowic, gdzie obecnie pracuje w biurze podróży. Należy do Śląskiego Klubu Fantastyki.

Debiutowała w kwietniu 2004 opowiadaniem Diabeł na wieży opublikowanym w czasopiśmie ‟Science Fiction”. Pisała recenzje filmów i książek do internetowego magazynu ‟Avatarae” (gdzie ukazało się opowiadanie będące kontynuacją Diabła na wieży - Czarna Saissa), dziś pisze do magazynu ‟Esensja”. W lipcu 2005 ukazał się zbiór opowiadań Diabeł na wieży o ich bohaterze, Domenicu Jordanie, wydany przez wydawnictwo Fabryka Słów. Jej debiutem książkowym była powieść Miasto w zieleni i błękicie, dziejąca się w tym samym świecie co opowiadania o Domenicu Jordanie.

Bibliografia

* Miasto w zieleni i błękicie (Fabryka Słów, październik 2004)
* 13 anioł (Fabryka Słów, czerwiec 2007)
* Diabeł na wieży (Fabryka Słów, lipiec 2005, opowiadania: Diabeł na wieży, Czarna Saissa, Serena i Cień, Długie Noce, Pełnia lata)
* Zabawki diabła (Fabryka Słów, marzec 2006, opowiadania: Mandracourt, Strażnik Nocy, Cień w słońcu, Ciernie, Karnawał we krwi, Zabawki diabła)

Opowiadania
* Angevina (‟Nowa Fantastyka” 01(268)/2005)
* Dobry człowiek w piekle (‟Science Fiction” 04(49)/2005)
* Czwarta nad ranem (Esensja)
* Szczęścia i wszelkiej pomyślności (w antologii A.D.XIII, tom 2, Fabryka Słów, listopad 2007)
* Cmentarzysko potworów (w antologii Księga Strachu, tom 2, RUNA, listopad 2007)
Źródło: kawerna.pl/forum/viewtopic.php?t=801Temat: Kraków - Festiwal Afrykański (19-24 maj)
Witam,

Szykuje się festiwal. Program:

Poniedziałek 19 maja – sobota 24 maja
Wystawa sztuki i kultury afrykańskiej
W Śródmiejskim Ośrodku Kultury,
ul. Mikołajska 2

[Polska/Sahara] Wystawa obrazów ‟Piaskiem malowane" autorstwa Moniki Ślusarczyk.
Rotunda, ul.
Oleandry 1 – mała sala
(Piątek i sobota - Al. Krasińskiego 34)

Wystawa poświęcona Kazimierzowi Nowakowi,
jego listy oraz zdjęcia z Afryki z lat 1931 -1936
Sala wystawowa Biblioteki Uniwersytetu Jagiellońskiego,
Al. Mickiewicza 22

Poniedziałek 19 maja
Godz. 18:00
Wieczór Kazimierza Nowaka (gościem będzie biograf Kazimierza Nowaka)
Sala wystawowa Biblioteki Uniwersytetu Jagiellońskiego,
Al. Mickiewicza 22

Wtorek 20 maja
Godz. 9:00 – 15:00
Seminarium pod tytułem:
‟Pustynia Błędowska szansą turystycznego rozwoju pogranicza Małopolski i Śląska w kontekście wdrażania planu zarządzania obszarem Natura 2000 na pustyni", oraz imprezy towarzyszące – degustacja kołaczem pustynnym i ‟czarem pustyni, przewidywane tańce afrykańskie i wystawy.
Rotunda,
ul. Oleandry 1 – mała sala

Godz. 14:00 – 21:00
Afrykańskie filmy dokumentalne: pokaz oraz dyskusja.
W Śródmiejskim Ośrodku Kultury,
ul. Mikołajska 2

Godz. 18:00
Wieczór Ryszarda Kapuścińskiego
Sala wystawowa Biblioteki Uniwersytetu Jagiellońskiego,
Al. Mickiewicza 22

Środa 21 maja

Godz. 08:00 – 23:00
Międzynarodowa Konferencja na rzecz Afryki
Aula Collegium Novum, Uniwersytetu Jagiellońskiego,
ul. Gołębia 24

Piątek 23 maja

Godz. 15:00 – 19:00
Afrykańskie filmy dokumentalne: pokaz oraz dyskusja
Kijów – centrum,
Al. Krasińskiego 34

Godz. 18:00 – 21:00
Slajdowisko dzien 1: Podróże po Afryce w tym pokaz slajdów z wyprawy do Afryki na rowerze i piechotą.
Kijów – centrum,
Al. Krasińskiego 34

Godz. 22:00
Afrykańska impreza integracyjna:duet dj Piękni Chłopcy
Kijów – centrum,
Al. Krasińskiego 34

Sobota 24 maja

Godz. 12:00 – 18:00
Karnawał: Kuchnia Afrykańska z udziałem tancerek i bębniarzy, Inauguracja książki kulinarnej, konkursy dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych, ogromna krzyżówka Afryki i inne atrakcje jak np. organizowanie dla dzieci układania puzzli z Afryki oraz dla posiadaczy samochodów ‟resorówek" mini ‟rajdu Dakar" na asfalcie.
Ogródek Hotelu studenckiego PIAST
ul. Piastowska 4
lub
Kijów – centrum,
Al. Krasińskiego 34

Godz. 18:00 – 21:00
Slajdowisko dzien 2:
Podróże po Afryce w tym pokaz slajdów –
Stopem przez Afrykę!
warsztaty gry na bębnach na bębnach (Djembe)
Kijów – centrum,
Al. Krasińskiego 34

Godz. 20:00
Teatr świateł Mirash: Sen szamana
Koncerty afrykańskie:
Africa Vibe,Nassara,Camara, Djembe-grupa warsztatowa, Konopians
Kijów – centrum,
Al. Krasińskiego 34

Godz. 22:00
Afrykańska impreza integracyjna:projekt Afrohouse
ENSO Lounge,
ul. Karmelicka 52

Niedziela 25 maja

Godz. 15:00
Piłka nożna: Afryka vs Reszta świata
Centrum wychowania fizycznego,
ul. Piastowska 26

Poczęstunek Afrykański
Hotelu studenckim ‟Piast", Ryba Babel,
ul. Piastowska 47
Źródło: yahodeville.com/forum2/viewtopic.php?t=125


Temat: [Teatr] Teatry i spektakle w regionie
Rada wyciągnie Teatr Zagłębia z kryzysu?
Aleksandra Czapla-Oslislo2008-12-21, ostatnia aktualizacja 2008-12-21 20:36W tym roku na Złotą Maskę artystów z Sosnowca nie ma co liczyć - jako jedyny teatr instytucjonalny w regionie został pominięty w pierwszej preselekcji przedstawień, kwalifikujących się do dalszego jurorskiego oglądu. O to, żeby w przyszłym sezonie było lepiej, ma zadbać powołana właśnie rada programowa

Na początku teatralnego sezonu, wraz z premierą "Miłość to takie proste", na której nie pojawił się reżyser Bartłomiej Wyszomirski, rozgorzała dyskusja o artystycznym kształcie Teatru Zagłębia w Sosnowcu. Pod koniec września, po feralnej premierze, która inaugurowała rok kulturalny miasta, Mateusz Rykała, pełnomocnik prezydenta, któremu m.in. podlega sosnowiecki wydział kultury i sztuki, zapowiedział, że jeszcze w tym roku zostanie powołana rada artystyczna.

Na wniosek Rykały dyrektor Adam Kopciuszewski powołał ośmioosobowe grono doradcze, które spotka się po raz pierwszy w poniedziałek. Rada nie będzie wyjątkiem, podobne grona, złożone głównie z przedstawicieli środowiska artystycznego i uniwersyteckiego, mają m.in. Teatr Śląski (wśród członków są m.in. Filip Bajon, Laco Adamik), instytucja Ars Cameralis Silesiae Superioris (m.in. Marek Moś, Dariusz Pawelec) czy Instytucja Filmowa "Silesia-Film" w Katowicach (m.in. Kazimierz Kutz, Tadeusz Miczka).

W skład Rady Programowo-Artystycznej przy Teatrze Zagłębia wchodzą: Kazimierz Górski - prezydent Sosnowca, Michał Czarski - przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego, Danuta Lubina-Cipińska - krytyk teatralny, Jacek Filus - redaktor Polskiego Radia, Grzegorz Kempinsky - reżyser, Henryk Konwiński - reżyser, Piotr Fast - prof. UŚ, oraz Zbigniew Gruca - znawca teatru. - Pierwsze spotkanie będzie okazją do podsumowania dotychczasowej działalności Teatru Zagłębia i zastanowienia się nad dalszym kierunkiem działania. W przyszłości rada ma m.in. opiniować repertuar - dodaje Rykała.

Kempinsky, który pracując z Teatrem Zagłębia w minionym sezonie, zdobył dla zespołu Złotą Maskę za reżyserię spektaklu "Bóg", przyznaje: - Wchodzę w ten projekt z otwartym umysłem i swoją artystyczną niepokornością. Wiem, że w tym aktorskim zespole tkwi ogromy potencjał. Niezbędną rzeczą, o którą należy się postarać w pierwszej kolejności, jest Mała Scena, która pozwoli na dynamiczną pracę aktorów i reżyserów, zmieniając jej jakość. Kameralna przestrzeń jest z jednej strony niezbędna w procesie tworzenia podczas prób, z drugiej strony na pewno pozwoli na odważne poszukiwania inscenizacyjne. Podkreślam odważne artystycznie, nie w rozumieniu prowokacyjne czy kontrowersyjne - dodaje Kempinsky.

W tym roku na Złotą Maskę artystów z Sosnowca nie ma co liczyć - jako jedyny teatr instytucjonalny w regionie został pominięty w pierwszej preselekcji przedstawień, kwalifikujących się do dalszego jurorskiego oglądu. Żadne z proponowanych przedstawień z Sosnowca nie znalazło się wśród ponad trzydziestu spektakli z teatrów dramatycznych, muzycznych, scen dziecięcych i teatrów nieinstytucjonalnych. Trudno nie przyznać, że to znak artystycznie nie najlepszego czasu dla sosnowieckiej sceny.

Po fatalnym początku sezonu przed nami jeszcze cztery premiery: farsa na czas karnawału "Stosunki na szczycie" w reżyserii Pawła Pitery, inscenizacja Julii Wernio "Czyż nie dobija się koni", Szekspirowskie "Poskromienie złośnicy" Katarzyny Deszcz oraz dla dzieci "Król Maciuś I" w reżyserii Cezarego Domagały. Tym propozycjom nowa rada będzie się przyglądać, natomiast jej repertuarowo-artystyczne sugestie poznamy dopiero w kolejnym sezonie. Wtedy też przekonamy się, czy nowy organ doradczy będzie miał faktyczny wpływ na przerwanie złej passy w teatrze, który, na co liczą teatromani, powróci do czasów świetności. Do istotnej pozycji, jaką miał nie tylko w regionie, ale i Polsce, grając po mistrzowsku klasykę: "Kordiana" w reżyserii Zbigniewa Zasadnego czy Gombrowiczowską "Operetkę" w inscenizacji Jacka Bunscha.
Źródło: forum.gkw24.pl/viewtopic.php?t=958